V tomto článku vám poradíme ako správne namontovať teplovodné podlahové kúrenie. Ak nemáte veľa skúseností, doporučujeme realizáciu podlahového kúrenia prenechať odbornej firme a podľa nášho článku si ju môžete odkontrolovať. Správny technický postup je veľmi dôležitý.

1, Návrh podlahového kúrenia, návrh skladby podlahy

Skladbu podlahy je potrebné naplánovať ešte pri hrubej stavbe pred osadením dverí, francúzskych okien a iných stavebných otvorov! Minimálna výška pre mokrý systém 100mm, pri suchom systéme 60mm.
Od 1.1.2016 sa zvýšili požiadavky na tepelnú izoláciu podláh. Preto doporučujeme podlažie so stykom so zeminou zaizolovať podlahovým polystyrénom aspoň hrúbkou 100mm EPS 100S. Nadzemné podlažia stačí 30mm EPS 100S obrázok.

Skladba podlahy:

skladba-2np-1skladba-1np-1

5 krokov ako navrhnúť teplovodné podlahové kúrenie:

KROK 1: Umiestnenie rozdeľovača na podlahové kúrenie.

Rozdeľovač teplovodného kúrenia umiestnite najlepšie do stredu dispozície domu. Najlepšie do miestnosti, ktorá bude vykurovaná pomocou prípojok okruhov. Napríklad chodba, šatník, technická miestnosť, WC alebo zádverie. Ak má dom viac podlaží, tak na každé podlažie sa umiestňuje rozdeľovač teplovodného kúrenia. Rozdeľovač podlahového kúrenia sa montuje do skrinky, ktorá je buď do steny alebo pred stenu.

KROK 2: Navrhnutie okruhov teplovodného podlahového kúrenia.

Z praxe: jeden okruh plocha max. cca 12m2, dĺžka max. 120m, tlaková strata 15kPa. Pri sklenených stenách a oknách zhustené okrajové zóny min. 1m od presklenej steny na menší rozostup rúrok. Spotreba rúrky vychádza v priemere cca 7-8m rúrky na m2. Pokládka rúrky sa montuje spôsobom špirály alebo meandra. Rozostup rúrok v obytných miestnostiach 150mm, kúpeľňa a zádverie 100mm.

projekt-podlahove-kurenie

KROK 3: Navrhnutie kúpeľňových radiátorov, radiátor do garáže(ak tam nebude podlahové kúrenie) a ich napojenie.

Keďže má kúpeľňa malú plochu podlahy a treba vykurovať na 24 °C, pridáva sa ešte doplnkové vykurovacie teleso kúpeľňový radiátor. Ten je možné napojiť na rozdeľovač podlahového kúrenia, na spiatočku vykurovacieho okruhu alebo odbočka z hlavného prívodného potrubia rozdeľovača podlahového kúrenia. Slúži aj ako sušič uterákov. Do garáže je tiež potrebné navrhnúť vykurovacie teleso na temperovanie 15 °C, spôsob napojenia ako pri kúpeľňovom radiátore.

KROK 4: Naplánovanie rozmiestnenia prípojok okruhov. Čo najmenej prestupov cez stenu.

Prípojky navrhujeme cez miestnosti ako je chodba, zádverie, WC alebo technická miestnosť. Snažíme sa všetkými prípojkami prechádzať cez dvere a čo najmenej vytvárať prestupy cez stenu. Prestupy cez stenu vytvárame až vtedy, ak nám priestor pri rozdeľovači podlahového kúrenia neumožňuje taký počet prípojok položiť. Každý prestup cez stenu sa musí dať do chráničky!

KROK 5: Vybrať spôsob regulácie teplovodného podlahového kúrenia.

Ako posledné pri návrhu podlahového kúrenia a pred realizáciou je potrebné si vybrať spôsob regulácie podlahového kúrenia. Máte na výber, buď budete chodiť do skrinky rozdeľovača a ručne si regulovať podlahové kúrenie alebo pohodlne diaľkovo cez káblové termostaty/ bezdrôtové termostaty. Pri inštalácii termostatov vytvárate zóny podlahového kúrenia, ktoré si viete pohodlne regulovať podľa vlastnej potreby. Digitálne termostaty sú programovateľné a najnovšie typy sa už dajú ovládať cez internet aj smartfónom. Pre káblové termostaty sa musí nainštalovať predpríprava: Z každej miestnosti, ktorá sa bude regulovať privedieme z podomietkovej inštalačnej krabici vedľa vypínača kábel 5×1,5 CYKY do skrinky rozdeľovača, kde bude hlavná riadiaca zbernica. Potom ešte privedieme kábel 3×1,5 CYKY na napájanie zbernice 230V. Nemusí mať vlastný istič, pretože odber je cca 24 W. V prípade nejasností sa radšej poraďte s odborníkmi.

2, Osadenie skrinky a rozdeľovača podlahového kúrenia + napojenie od zdroja tepla

Ako prvé pri montáži podlahového kúrenia je potrebné namontovať skrinku s rozdeľovačom podlahového kúrenia a napojiť rozdeľovač podlahového kúrenia na zdroj tepla. Skrinku máme na výber podomietkovú do steny alebo nadomietkovú na stenu. Treba dbať na veľkosť skrinky! Výrobca udáva označenie skrinky podľa počtu okruhov rozdeľovača. Ak budete mať v skrinke aj blok čerpadla na podlahové kúrenie, tak je potrebná skrinka s min. hĺbkou 140mm a spravidla o 1 vykurovací okruh väčšiu.
Montáž: Skrinku namontujte do výšky tak, aby spodná hrana vyberateľnej lišty bola vaša 0, respektíve vrch poteru. Prechod medzi lištou a poterom zakryje nášľapná vrstva (keramická dlažba, parkety). Po namontovaní skrinky na podlahové kúrenie sa skompletizuje rozdeľovač na podlahové kúrenie a pomocou konzol upevní do skrinky. Rozdeľovač podlahového kúrenia sa pripája zboku, takže je potrebné vynechať dostatočný priestor na pripojovacie armatúry (sada guľových ventilov, lisovacie prechody, lisovacie kolená). Najbežnejším pripojovacím materiálom je plasthliníkové potrubie (ALPEX). Používa sa ale aj meď alebo uhlíková oceľ. Potrubie sa dostatočne izoluje, aby sa potrebné teplo nestratilo ešte pred príchodom do rozdeľovača podlahového kúrenia. Ak ste sa rozhodli pre ALPEX PRESS SYSTEM, tak budete potrebovať tieto komponenty pre rozdeľovače do 8 okruhov:

1. predizolovaná alpex rúrka 26x3mm (cca do 9okruhov) alebo 32x3mm (cca 10-14okruhov)
2. 1ks prechod priamy 26x3mm/1“ vonkajší závit alebo 1ks prechod priamy 32x3mm/1“ vonkajší závit
3. 1ks prechod kolenový 26x3mm/1“ vonkajší závit alebo 1ks prechod kolenový 32x3mm/1“ vonkajší závit
4. 5ks koleno lisovacie 26x26mm alebo koleno lisovacie 32×32 mm
5. 2ks prechod priamy 26x3mm/1“ vonkajší závit alebo 2ks prechod priamy 32x3mm/1“ vonkajší závit
6. 2ks guľový uzáver s pákou FF/1“

napojenie-rozdelovac-podlahove-kurenie

     privod      spiatocka

POZOR! Napojenie rozdeľovača podlahového kúrenia sa robí ešte pred izolovaním podlahy! Takisto musia byť už zrealizované inštalácie vody, kanalizácie a elektriky, ktoré vedú po zemi. Všetky ležaté potrubia a inštalácie.

Poznámka: Po namontovaní napojenia rozdeľovača podlahového kúrenia je potrebné vykonať tlakovú skúšku prívodného potrubia, aby sa mohla podlaha zaizolovať a nemuselo sa už neskôr zasahovať do izolácie. Potrubie sa tlakuje trojnásobkom prevádzkového tlaku (1,5bar) na minimálne 4,5bar. Doba trvania min. 24hod. Protokol o tlakovej skúške potrebný na kolaudáciu.

3, Doplnkový podlahový polystyrén podľa navrhnutej skladby podlahy

EÚ nás neustále núti viac a viac izolovať stavby a šetriť energiu. Preto najnovšia norma udáva, že nestačí 50mm podlahový polystyrén na podlažie so stykom so zemou. Mal by byť aspoň hrúbky 100mm pri použití podlahového polystyrénu s bežnými parametrami. Po zemi na stavbe nám okrem prívodného potrubia rozdeľovača od zdroja tepla ešte vedú potrubia vody, kanalizácie a elektroinštalácie. Doporučujeme rozdeliť vrstvu podlahového polystyrénu aspoň na dve časti. Prvá časť v hrúbke kanalizácie 40-50mm. Vyrovnajú sa s ňou všetky inštalácie, ktoré vedú po zemi. Nižšie inštalácie sa vyrovnajú izolačným posypom napríklad Fermacell. Potom sa už na rovnú plochu položí druhá vrstva, ktorá previaže prvú vrstvu. Ak plánujete systémovú dosku na podlahové kúrenie, tak nezabudnite aj na hrúbku tretej vrstvy. Na nadzemných podlažiach stačí hrúbka systémovej dosky na podlahové kúrenie a už nie je potrebný doplnkový polystyrén. Väčšinou skladbu podlahy navrhuje projektant.

doplnkovy podlahovy polystyren

4, Dilatácia podlahového kúrenia – obvodový dilatačný pás samolepiaci

Pred uložením systémovej dosky na podlahové kúrenie (posledná izolačná vrstva) sa realizuje dilatácia betónového poteru. Dilatačný pás sa lepí po celom obvode stavby, kde sa bude zalievať podlaha betónovým poterom aj tam kde nie je podlahové kúrenie. Ostatné dilatácie realizuje firma, ktorá dodáva montáž poteru a dáva záruku.

12658034_1336144199732746_5200113070250174139_o

            14053658_1515725958441235_4043472143508455019_o

5, Systémová doska na podlahové kúrenie – montáž

V praxi sa najčastejšie používa systémová doska nopová na podlahové kúrenie alebo systémová doska Tacker s príchytkami. Fyzikálne je to úplne jedno, ktorú použijete. Doska nopová má rýchle spájanie, je pochôdzna (neprichádzate so stykom s rúrkou), dodržuje sa presný rozostup rúrok, ale je o dosť drahšia. Ak plánujte po montáži hneď zaliať systém podlahového kúrenia poterom, tak bez problémov môžete použiť systémovú dosku Tacker s príchytkami. Presný návod na montáž udáva každý výrobca podľa spájania jeho systémových dosiek na podlahové kúrenie, ktoré môže byť rôzne.

montaz-doska-nopova-podlahove-kurenie-1

 montaz-doska-nopova-podlahove-kurenie-2         montaz-doska-nopova-podlahove-kurenie

6, Rúrka na podlahové kúrenie – montáž

Pri výbere rúrky si prečítajte náš odborný článok, kde doktorand na STU Stavebná fakulta v Bratislave robil porovnanie rôznych materiálov rúrok na podlahové kúrenie. Starý kúrenár vám povie, že najlepšia rúrka na podlahové kúrenie je plasthliník 16×2 ALPEX. Mladý školený kúrenár vám povie, že momentálne najlepšia/najkvalitnejšia rúrka na trhu pre podlahové kúrenie je 16×2 alebo najlepšie 17×2 PE-Xa. Montáž sa realizuje podľa projektu, kde sú vypočítané dĺžky okruhov a rozmiestnenie okruhov podlahového kúrenia. Spotreba rúrky vychádza v priemere cca 7-8m rúrky na m2 ak sú použité aj okrajové zóny. Pri väčšom kotúči napr. 600m je menej odpadu, ale je potrebný odvíjací bubon na rúrku.

odvijaci-bubon-na-rurku

7, Celková tlaková skúška

Na záver po realizácii podlahového kúrenia pred poterom sa vykonáva celková tlaková skúška po dobu min. 24hod. Systém sa tlakuje vzduchom/vodou trojnásobkom prevádzkového tlaku (1,5bar) na minimálne 4,5bar. Ak systém pevne drží tlak min. 24hod., môže sa podlahové kúrenie zaliať poterom a odovzdať protokol o vykonaní celkovej tlakovej skúšky podlahového kúrenia.

tlakova-skuska-podlahove-kurenie

Ďakujeme, že ste si prečítali náš praktický článok na montáž podlahového kúrenia svojpomocne. Ak ste nenašli potrebné informácie, tak nás kontaktujte a radi vám poradíme.